Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Gajdošová na tlačovej besede vo štvrtok 9. júna 2011 informovali o zásadných reformných návrhoch nových zákonov v oblasti liekovej politiky, ktoré schválila Vláda SR. Návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach a návrh nového zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia prinesú výrazné finančné úspory pre pacientov aj verejné zdravotníctvo.

Najdôležitejšie benefity, ktoré zákony prinesú:

1. Ceny liekov budú nastavené na 2. najnižšiu cenu v Európskej únii, očakávame úsporu za prvý rok okolo 75 miliónov eur.

2. Generická preskripcia – predpisovanie účinnej látky prinesie úsporu pre pacientov aj zdravotné poisťovne v odhadovanej výške okolo 50 miliónov eur. Ušetrené peniaze sa dostanú aj k ambulantným lekárom.

3. Zavádzame aj významné protikorupčné opatrenia - zákaz návštev farmaceutických spoločností u lekára počas ordinačných hodín a príjem peňažných alebo vecných darov lekármi, členovia kategorizačnej komisii budú musieť verejne priznávať svoj konflikt záujmov, transparentne budeme zverejňovať všetky stanoviská všetkých členov kategorizačnej komisie.

4. Vernostný systém v lekárňach

Pacienti budú mať lacnejšie lieky.

Dopad týchto zákonov bude veľmi pozitívny nielen na financie pacientov, ale ušetria aj zdravotné poisťovne. Všetky ušetrené peniaze sa použijú v zdravotníctve pre pacientov, lekárov aj sestry. Celkové úspory môžu podľa odhadov dosiahnuť až 200 miliónov eur už v budúcom roku.

Oba zákony prerokuje na svojom najbližšom - júnovom zasadnutí aj Národná rada SR.

„Verím, že poslanci Národnej rady, nepodľahnú lobbingu farma firiem, ktorý bol a je obrovský nielen na ministerstvo zdravotníctva, ale aj na premiérku Ivetu Radičovú a oba zákony prejdú v Národnej rade bez výraznejších zmien,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Farmaceutické spoločnosti prostredníctvom médií masírujú verejnosť mýtami, ktoré sú nepravdivé a zavádzajúce a pritom im ide len o ochranu ich biznisu. Pacientov, používajú len ako krytie. Na túto hru nikdy nepristúpim. Akékoľvek pozitívne návrhy poslancov pre PACIENTOV, som ochotný akceptovať. Akékoľvek ústupky pre farmaceutické spoločnosti a oslabenie protikorupčných opatrení nie,“ povedal minister.

Je pravda, že proti niektorým častiam zákona bol odpor lekárov, lekárnikov, či farmafiriem. Je to pochopiteľné a očakával som to. V mnohých veciach sme s lekármi a lekárnikmi prišli ku kompromisom. V niektorých veciach nebudem ustupovať. Mne ide v prvom rade o pacientov, ich peňaženky a efektívne využívanie peňazí zo zdravotných odvodov.

Chcem vás upozorniť na niektoré opakované pseudoargumenty farmaceutických spoločností, zástupcov lekárov, či lekárnikov.

Mýtus - Nastavenie cien liekov na 2. najnižšiu cenu spôsobí nedostatok liekov na Slovensku, pretože sa budú vyvážať do zahraničia

Absolútne to vylučujem. Nadnárodné koncerny, akými sú farmaceutické spoločnosti by nikdy nedopustili kanibalizáciu trhu v Európe. Na Slovensko dodajú len toľko liekov, koľko sa tu spotrebuje, aby zabránili tomu, že ich tu niekto bude nakupovať a vyvážať napr. do Rakúska. Prišli by tak o peniaze. O peniaze by prišli aj vtedy, ak by na trh prestali lieky dovážať. Ak na lieku zarobia čo len euro, privezú ho k nám.

Mýtus - Generická preskripcia – lekár nebude vedieť, aký liek vydal lekárnik pacientovi

Dnes to lekár vie? Na Slovensku je od roku 2005 povolená generická substitúcia, lekárnik môže vydať pacientovi iný liek, ako napísal lekár. Počuli ste niekedy od lekárov na to sťažnosti? Ale našli sme kompromis aj s lekármi, na recept budú môcť okrem účinnej látky napísať aj komerčný názov lieku. Chcem vás však upozorniť, že ani jedna škola, ktorá vychováva lekárov ich neučí konkrétne - komerčné názvy liekov, ale názvy účinných látok. Tie liečia. Každému lekárovi na stôl poskytneme aj zoznam účinných látok. Stále však platí, že lekárnik bude povinný vydať pacientovi najlacnejší liek, s účinnou látkou, ktorú predpísal lekár, aby pacienti platili čo najnižšie doplatky. Pacient ho bude môcť odmietnuť a vybrať si liek s vyšším doplatkom.

To, čo na Slovensku zavádzame nie je žiadna svetová novinka. Generická preskripcia (prepisovanie len účinných látok) platí: Portugalsko, Litva. Generická substitúcia (prepisovanie názvov liekov, ale povinný výdaj najlacnejšieho generika): Nemecko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Lotyšsko, Cyprus Vo Veľkej Británii bude zavedená generická substitúcia v tomto roku.

 

Aké sú skúsenosti vo svete?

Zavedením povinnej generickej substitúcie sa podporí konkurencia medzi výrobcami generických liekov, ktorých stratégia pre získanie podielu na trhu sa bude musieť zmeniť. Pokiaľ dnes je ich najvýhodnejšou stratégiou na získanie trhového podielu presvedčovanie lekárov, ktorí lieky predpisujú, po zavedení povinnej generickej substitúcie sa táto stratégia stane neúčinnou a výrobcovia si budú musieť konkurovať cenou. Lekárnik je totiž povinný vydávať najlacnejší liek. Nemá zmysel, ho presviedčať inak ako cenou.

Skúsenosti zo Švédska, ktoré zaviedlo povinnú generickú substitúciu v októbri 2002 došlo v priebehu nasledujúcich 3 rokov k 15%-nému poklesu cien liekov, ktorý je pripísateľný vplyvu generickej substitúcii.

Povedzme si aj na rovinu, že podľa publikovaných dát OECD v roku 2010 (zber dát v roku 2008) celkové výdavky na lieky na Slovensku, prepočítané cez paritu kúpnej sily, sú u nás vo výške 2,2 percenta, čo je 420 eur ročne. V porovnaní s krajinami EÚ je to veľa.
Napríklad v ČR je to 1,5 percenta – 312 eur, v Rakúsku je to 1,4 percenta - 454 eur, v Nemecku 1,6 percenta- 483 eur. Priemer EÚ je 1,7 percenta – 376 eur.

 

Mýtus: Alergia na prídavné látky

Ak vám dnes lekár predpíše liek, ktorý ste nikdy neužívali, či už je to originál alebo generikum, odkiaľ vie, či nie ste alergický na účinnú látku, alebo prídavné látky, ktoré lieky obsahujú? Obvykle nemá šancu to vedieť, pokiaľ liek neužijete. Výnimočne existujú alergie tak na originálne ako aj generické lieky. Všetky lieky sú rovnako testované a musia mať rovnaké účinky.

 

Mýtus: Kto bude zodpovedný za liečbu pacienta

Za stanovenie diagnózy a predpisovanie účinnej látky je a bude zodpovedný lekár, za výdaj správneho lieku, podľa toho akú účinnú látku vybral lekár bude zodpovedný lekárnik.

Mýtus: Vernostný systém, bude zlý pre pacienta, podľa lekárnikov

Zavedenie vernostného systému bolo v NR SR schválené v minulom roku, ale prezident SR tento zákon nepodpísal a vrátil ho NR SR. Pri opakovanom schvaľovaní nebolo zavedenie vernostného systému v NR SR schválené. Terajší návrh zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý vláda schválila zohľadňuje pripomienky prezidenta SR a poslancov NR SR.

V Česku, Poľsku či iných krajinách Európskej únie majú lekárne možnosť bez obmedzenia poskytnúť pacientovi zľavu alebo inú výhodu, na základe ktorej sa pacient slobodne rozhodne, ktorú lekáreň navštívi a prečo. Na zľavách ušetria najmä pacienti.

Mýtus: K zákonom neprebehla dostatočná odborná diskusia

Ministerstvo zdravotníctva malo od všetkých odborných subjektov dostatok vecných podkladov o ich zámeroch a názoroch a zdôrazňujeme, že ich značná časť je v návrhu zákona obsiahnutá. MZ teda buď priamo a opakovane rokovalo so zástupcami lekárskych alebo lekárnických združení, ale aj so združeniami, ktoré zastupujú farmaceutický priemysel.

Ministerstvo zdravotníctva všetky pripomienky vyhodnotilo, mnohé boli protichodné, napríklad lekári proti lekárnikom a naopak, zákony nakoniec predložilo v zmysle programového vyhlásenia vlády. Vláda preto oba zákony schválila.

„Na záver by som rád opakovane vyzval farmaceutické spoločnosti, aby prestali zavádzať verejnosť a myslieť viac na svoje zisky, ako na pacientov.

Intenzívne sme v posledných dňoch rokovali aj s prezidentom Slovenskej lekárskej komory Milanom Dragulom a prezidentom Asociácie súkromných lekárov o generickej preskripcii  Ladislavom Pásztorom a našli sme také riešenia, na ktorých sa nám podarilo dohodnúť. Všetky úspory, ktoré pomocou týchto zákonov dosiahneme zostanú v zdravotníctve. Mali by to pocítiť nielen pacienti, ale aj lekári a zdravotné sestry. Ďalším významných krokom, ktorý pomôže zdravotníctvu je dokončenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a ich reštrukturalizácia tak, aby prestali produkovať dlhy,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.