​Inovatívne lieky, či cezhraničná zdravotná starostlivosť boli témami Neformálneho zasadnutia ministrov zdravotníctva EÚ v Bukurešti, na ktorom sa v dňoch 14. a 15. apríla zúčastnil štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Stanislav Špánik. Zasadnutie organizuje rumunské predsedníctvo v Rade EÚ.
 
Jednou z tém rokovaní bola dostupnosť liekov a prístup pacientov k inovatívnym liekom a liečbe. Ministri sa zhodli na tom, že vysoká cena inovatívnych liekov spôsobuje ich nedostupnosť pre pacientov EÚ, pričom sa zamerali na možné riešenia tohto problému, predovšetkým pri centrálne schvaľovaných liekoch prostredníctvom  EMA. Väčšina členských štátov podčiarkla význam dobrovoľnej spolupráce prostredníctvom regionálnych zoskupení pre spoločné vyjednávanie cien liekov s farmaceutickým priemyslom. „Členské štáty majú spoločný záujem riešiť problémy s dostupnosťou liekov. Mnohé príklady ukazujú, že kooperácia na dobrovoľnej báze na úrovni EÚ v tejto oblasti môže viesť k spoločným riešeniam,“ uviedol na rokovaní štátny tajomník.
 
Ďalšou hlavnou témou diskusie ministrov bola mobilita pacientov zameraná na implementáciu Smernice o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. 
 
Rokovania sa dotkli aj problematiky výskytu hepatitídy. Štátny tajomník MZ SR informoval o opatreniach v systéme zdravotnej starostlivosti v SR, ktorých cieľom je odstrániť či znížiť výskyt vírusovej hepatitídy B (HBV) a vírusovej hepatitídy C (HCV). „Slovensko bolo prvou krajinou na svete, ktorá začala celoplošné očkovanie proti hepatitíde typu B v roku 1985. V súčasnosti je výskyt hepatitídy typu B asi 2 % (asi 12,5 % u marginalizovaných skupín) a u hepatitídy typu C je to menej ako 0,1 %, s čím patríme medzi krajiny s najnižším výskytom tohto ochorenia ochorení Európe,“ pripomenul Stanislav Špánik.
 
Štátny tajomník MZ Stanislav Špánik na neformálnom rokovaní v BukureštiŠtátny tajomník MZ Stanislav Špánik a rumunská ministerka zdravotníctva Sorina Pintea Štátny tajomník MZ Stanislav Špánik na neformálnom rokovaní v Bukurešti