COVID-19: Minister zdravotníctva navštívil Univerzitnú nemocnicu Bratislava

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí dnes navštívil Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). Osobne si pozrel priestory v Ružinove, navštívil aj nemocnicu na Kramároch. Minister zdravotníctva pokračuje v návštevách nemocníc po celom Slovensku a kontrole ich pripravenosti v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pacientom s ochorením COVID-19 alebo s podozrením na toto ochorenie.

Slovenské zdravotníctvo je zodpovedne pripravené na riešenie ochorenia COVID-19. Viaceré nemocnice po celom Slovensku majú prichystané červené zóny, zdravotnícke zariadenia majú vyškolený personál a procesy naďalej pokračujú. Šéf rezortu zdravotníctva si po Fakultnej nemocnici v Trenčíne a Trnave bol pozrieť osobne aktuálny stav a pripravenosť v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Chcem sa poďakovať občanom Slovenskej republiky za to, že túto epidémiu zvládame naozaj veľmi dobre. Nízke počty pozitívne testovaných hovoria o tom, že aj všetky tie opatrenia, ktoré sme doteraz prijali, boli veľmi správne. Nachádzame sa v jednej z najbezpečnejších krajín na svete. Zároveň chcem poďakovať Slovákom a Slovenkám za ich disciplinovanosť pri dodržiavaní nastavených pravidiel," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Úvodom návštevy si minister pozrel priestory centrálneho príjmu v UNB Ružinov, následne pokračoval na Kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny, navštívil aj gynekologicko-pôrodnícku kliniku a vyhradenú červenú zónu pre rodičky potencionálne infikované ochorením COVID-19. Kroky šéfa rezortu následne viedli na Kliniku pneumológie a ftizeológie.

Univerzitná nemocnica Bratislava v prípade potreby dokáže napojiť 120 pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu. „Nemocniční hygienici vytvorili špeciálne tímy, ktoré už preškolili všetkých zamestnancov. Školenia sa pravidelne opakujú a zdravotníci majú k dispozícii aj inštruktážne videá o správnom používaní ochranných pracovných prostriedkov. Zamestnanci, ktorí pracujú a aj tí, ktorí sa ešte len zapoja do práce v červených zónach, absolvovali preventívnu prehliadku na spôsobilosť výkonu tohto druhu práce, personál máme pripravený,“ povedala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.

Personál je v maximálnej pohotovosti

Pod zvýšeným dohľadom je aktuálne 164 osôb, to znamená, že boli v kontakte s COVID-19 pozitívnou osobou, otestovali ich a naďalej pracujú, no sú v minimálnom styku s personálom alebo pacientmi, nosia respirátor bez výdychového filtra, spolu s chirurgickým rúškom.
„Doteraz sa COVID-19 potvrdil u 12 zdravotníkov, všetci sú v domácej karanténe, žiadny z nich nemusel byť hospitalizovaný,“ povedala riaditeľka UNB R. Vandriaková.

UNB Ružinov:

  • Pretransfomovala pavilón D, teda pľúcny pavilón, ktorý má 30 lôžok, bude slúžiť výhradne pacientom s COVID-19, najmä s ťažším pľúcnym postihnutím, keďže personál má skúsenosti s týmto typom ochorenia, tento týždeň vo štvrtok nemocnica prijala v pľúcnom pavilóne prvú pacientku s cystickou fibrózou, ktorá je COVID-19 pozitívna, aktuálne je bez väčších komplikácií, stabilizovaná, s nastavenou liečbou. Ide o zatiaľ jedinú pacientku s COVID -19 v Ružinove.

  • Nemocnica vyhradila aj Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM), sú pripravené 4 miesta v dvoch boxoch s podtlakovou ventiláciou - okrem špičkovej techniky (ECMO, ventilátory najvyššej rady), je na klinike personál, ktorý má skúsenosti s viac-orgánovým zlyhávaním, KAIM je prepojená s pavilónom D, čo znamená bezproblémový transport pacientov v prípade potreby.

  • Nemocnica v Ružinove pre pacientov s COVID-19 vyčlenila aj zobrazovaciu techniku, CT, röntgeny a ultrazvuky, preorganizovala pracovisko centrálneho príjmu, na ktorom triedia pacientov. Tzv. triáž - teda unimobunky sa nachádzajú pred CPO a v plnej prevádzke funguje už dva týždne.

  • V Ružinove majú k dispozícii 16 ventilátorov, v prípade potreby vedia priestory pre ventilovaných pacientov rozšíriť aj do Komplexu operačných sál.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa po návšteve Nemocnice v Ružinove presunul do UNB na Kramároch. Šéf rezortu sa informoval o nastavených krokoch, pozrel si dva vytvorené vchody pre tzv. červených a bielych pacientov, ktoré sú oddelené z dôvodu zamedzenia riziku infikovania. Pozrel si aj okolie pred infekčnou klinikou a z bezpečnej zóny aj stan, kde prebieha triáž pacientov.

UNB Kramáre - Nemocnica akademika L. Dérera

  • V nemocnici na Kramároch je v pavilóne infekčnej kliniky pripravených 44 lôžok pre pacientov s COVID-19, pričom momentálne sa tam nachádzajú aj pacienti s iným infekčným ochorením, napr. salmonelou, či mononukleózou – všetci sa presunú do Petržalky, kde je pre nich pripravený priestor.

  • Jednotku intenzívnej starostlivosti na Infekčnej klinike pretransformovali tak, aby mohla ventilovať 9 pacientov, pričom jedno lôžko je vyhradené pre dieťa, ak by potrebovalo umelú pľúcnu ventiláciu, prevezú ho do Národného ústavu detských chorôb.

  • Nemocnica na Kramároch mala ako prvá vytvorenú triáž pacientov, pred Infekčným pavilónom sa nachádza stan, ktorý môže byť v prípade potreby využitý ako rozšírenie ambulantnej starostlivosti o pacientov s COVID-19, zatiaľ to však nebolo potrebné.

  • Na CPO boli vytvorené dva vchody pre tzv. červených a bielych pacientov, tak aby nedochádzalo k riziku infikovania.

„Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom za ich nasadenie a prácu, veľmi si to vážim,“ uzavrel šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Minister zdravotníctva navštívil Univerzitnú nemocnicu Bratislava Minister zdravotníctva navštívil Univerzitnú nemocnicu Bratislava Minister zdravotníctva navštívil Univerzitnú nemocnicu Bratislava