Alkohol je na Slovensku dlhodobo problém, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či rodinnými tragédiami. Situácia sa zároveň podľa Svetovej zdravotníckej organizácie počas pandémie ochorenia COVID-19 zhoršila. V pandemických rokov stúpla spotreba alkoholu celosvetovo, no Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa preskočilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj ten svetový. Aj na Slovenku tak dnes štartuje kampaň Suchý február, ktorá na problematiku nadmernej konzumácie alkoholu upozorňuje.

„Aj z týchto dôvodov som sa ako minister zdravotníctva rozhodol vyjadriť podporu osvetovej kampani Suchý február. Jej cieľom nie je to, aby ľudia prestali piť alkohol úplne, ale aby si preverili, či skutočne vedia, kde je ich miera. Rizikovo totiž na Slovensku pije viac ako 400-tisíc ľudí. Ako najjednoduchšie spoznať, že ľudia vedia, kde je ich miera pri konzumácii alkoholu? Napríklad aj tým, že na mesiac úplne vynechajú alkohol zo svojho života,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako prítomných informoval Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí a riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí, podľa hepatológov je vysoká miera úmrtnosti Slovákov v produktívnom veku práve na cirhózu pečene. Podľa WHO je najčastejšou príčinou cirhóz u nás alkoholizmus, a to až v 80 percentách.

„Ročne tak umiera vyše 1 000 Slovákov na zlyhanie pečene spôsobenej včas neliečeným alkoholizmom. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa zároveň u nás ročne pre alkoholizmus lieči 27-tisíc pacientov. Prevažná väčšina z nich má tiež poruchu pečeňových funkcií,“ doplnil Okruhlica.

Alkohol však neničí len telesnú schránku, zasahuje aj do psychiky človeka. V roku 2021 bolo na našom území zaznamenaných 548 samovrážd, z toho približne tretina bola vykonaná za prítomnosti alkoholu alebo návykovej (psychotropnej) látky. V psychiatrických ambulanciách bolo tiež v minulom roku vyšetrených viac ako 27-tisíc osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu.

„Dobrou správou je, že ide o najnižší počet za posledných 10 rokov. Stále je to však vysoké číslo, ktoré by sme sa aktívnym prístupom zodpovedných inštitúcií mali pokúsiť postupne znižovať,“ povedal Boris Bodnár, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Košice, odborník MZ SR pre odbor Medicína drogových závislostí v Košickom a Prešovskom kraji a odborný garant kampane a výzvy Suchý február na Slovensku. Tá s podporou ministerstva štartuje práve dnes, pričom ľudia sa do nej môžu prihlásiť na stránke www.suchyfebruar.sk.

Alkoholizmus sa ešte stále vo väčšej miere týka mužov, hoci vo veľkomestách počet žien závislých na alkohole vzrastá. Počet hospitalizácií mužov je podľa údajov NCZI približne 3-násobne vyšší ako počet hospitalizácií žien. „Alkohol je legálny a ľahko dostupný a aj keď mu podliehajú prevažne ľudia v produktívnom veku od 30 do 40 rokov a starší, práve vďaka dostupnosti je problémom aj pre mladšiu generáciu,“ myslí si štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Aj o tom je Suchý február – zistiť, či keď už pijete alkohol, tak viet piť s mierou a či keď sa rozhodnete prestať alebo pitie obmedziť, tak dokážete vydržať. Ak ste na tieto dve otázky odpovedali „nie“, je možné, že máte s alkoholom vážny problém. V takom prípade odporúčame kontaktovať svojho všeobecného lekára alebo navštíviť niektoré zo špecializovaných centier pre liečbu závislostí.

 Kampaň Suchý február, ktorá upozorňuje na problematiku nadmernej konzumácie alkoholu