​Do slovenských nemocníc poputujú nové RTG prístroje, Ministerstvo zdravotníctva  SR vyhlásilo verejné obstarávanie. Pacienti tak už čoskoro budú diagnostikovaní na nových strojov.
 
24 RTG prístrojov už je v najväčšej nemocnici na Slovensku
 
Pilotný projekt bol tento rok spustený už v najväčšej nemocnici na Slovensku v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Do zdravotníckeho zariadenia bolo dodaných 24 nových RTG prístrojov. „Postupne obnovujeme prístrojovú techniku v nemocniciach, pacienti si zaslúžia byť diagnostikovaní a liečení kvalitnými prístrojmi. Som rada, že prvé nové RTG prístroje majú k dispozícii už v tomto koncovom zdravotníckom zariadení, kde sa liečia aj tie najvážnejšie prípady. Pomáha to ku kvalitnejšej a rýchlejšej diagnostike,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Prístroje boli nakúpené formou verejného obstarávania, pričom celková hodnota zákazky bola vo výške 3,5 milióna eur.
 
Ďalších 136 röntgenov do nemocníc
 
Ďalšie nové RTG prístroje (136) budú postupne aj v ďalších slovenských nemocniciach. Dnešným dňom vyhlásené verejné obstarávanie pozostáva už tradične z dvoch kôl a vďaka elektronickej aukcii predpokladáme aj pri týchto nákupoch výraznú úsporu. „Dvojkolová elektronická aukcia, ktorú sme nastavili ešte v roku 2016, sa nám osvedčila a pomáha k zníženiu cien pri nákupoch s pozitívnym efektom na pacienta a zdravotníka, ušetrené peniaze nemocnice investujú do ďalších oblastí, kde sú najviac potrebné,“ zdôraznil generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž. Nové röntgeny by do nemocníc mali prísť na jar 2019. 
 
Do nemocníc pôjdu aj nové infúzne pumpy
 
Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo verejné obstarávanie aj na nové infúzne pumpy. „Využívané budú následne napríklad na operačných sálach, neonatologických a iných oddeleniach. Celkovo pôjde do nemocníc 2 300 nových infúznych púmp, dokovacích staníc a potrebného príslušenstva,“ uzavrel generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana. Obstaraná technika bude vrátane 5-ročného servisu, aby sa zabezpečila efektivita nákupu počas očakávanej životnosti prístrojov.