Praha v utorok, 12.11. 2019, hostila šéfov rezortov zdravotníctva krajín V4. Za okrúhlym stolom sa rokovalo o problematike ľudských zdrojov v zdravotníctve, liekovej politike, ale aj o spolupráci WHO v rámci krajín V 4.

Ľudské zdroje v zdravotníctve

Významný faktorom vplývajúcim na kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti sú ľudské zdroje. Slovensko postupnými systematickými krokmi pracuje na tom, aby sa počet personálu v nedostatkových profesiách v zdravotníctve postupne navyšoval. Problém nedostatku zdravotníkov je aj v ostatných krajinách Európy. Na stretnutí ministrov zdravotníctva V 4 si delegácie vymieňali skúsenosti. „V legislatívnom návrhu máme pripravený inštitút dočasnej odbornej stáže, ktorá v priebehu 12 mesiacov môže umožniť lekárom z tzv. tretích krajín, napríklad z Ukrajiny, pracovať v systéme slovenského zdravotníctva, zoznámiť sa s ním a následne jednoduchšie zvládnuť skúšky,“ vysvetlila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Takýto stážista by mohol stáž absolvovať jedenkrát u jedného poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, teda v nemocnici. Poskytovateľ by bol povinný zabezpečiť, aby dohliadajúci lekár vykonával odborný dohľad len nad jedným stážistom a bol osobne prítomný pri výkone stáže.

„Ďalším krokom na zvýšenie počtu ľudských zdrojov v zdravotníctve je program Rezidentského štúdia. V praxi už pracuje po celom Slovensku jeho viac ako 100 absolventov z oblasti všeobecného lekárstva a pediatrie, tento rok sme opätovne program rozšírili o ďalšie špecializácie,“ povedala Andrea Kalavská.

Program Rezidentského štúdia je nástroj na posilnenie počtu lekárov a sestier v jednotlivých regiónoch Slovenska. „Cieľom je dostať chýbajúcich odborníkov najmä do oblastí, kde sú najviac potrební. Môžu si vybrať samosprávny kraj, kde chcú po skončení štúdia pôsobiť a tiež miesto – nemocnicu alebo ambulanciu, v ktorej budú vykonávať prax,“ približuje ministerka zdravotníctva A. Kalavská.

Absolventi Rezidentského štúdia – uplatnenie:

Bratislavský kraj:

    všeobecné lekárstvo: 6

    pediatria: 4

Trnavský kraj:

    všeobecné lekárstvo: 6

    pediatria: 2

Trenčiansky kraj:

    všeobecné lekárstvo: 2

    pediatria: 2

Nitriansky kraj:

    všeobecné lekárstvo: 5

Žilinský kraj:

    všeobecné lekárstvo: 5

    pediatria: 2

Banskobystrický kraj:

    všeobecné lekárstvo: 7

Košický kraj:

    všeobecné lekárstvo: 24+1=25

    pediatria: 3

Prešovský kraj:

    všeobecné lekárstvo: 22+1=23

    pediatria: 1

V programe je od októbra zaradených ďalších 93 zdravotníckych pracovníkov, aktuálne je v ňom 319 účastníkov. Ide o absolventov medicíny alebo lekárov, ktorí už nadobudli odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v niektorom zo špecializačných odborov v povolaní lekár a tiež sestry.

Viac lekárov do systému prinesie v budúcnosti aj vlaňajší systematický krok, kedy sa navýšil počet prijatých študentov medicíny. Po absolvovaní štúdií je tak predpoklad ich následného vyššieho počtu v praxi.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň zvažuje do budúcna rozšíriť stabilizačnú pôžičku nielen pre sestry, ale aj pre lekárov a pre iné zdravotnícke povolania.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch predstavil viaceré kroky v tejto oblasti v českom zdravotníctve. Finančne sa plánujú podporiť lekárske fakulty, takisto zvýšiť počet študentov na lekárskych fakultách o 20 percent. „Lekárov sa snažíme motivovať aj finančnými ponukami, ich nedostatok je najmä v oblasti všeobecného lekárstva a pediatrie. Sme zameraní aj na segment sestier. Chceme profesiu sestry zatraktívniť a dať jej väčšiu prestíž. Zvyšujeme kompetencie sestier tak, aby bola sestra plnohodnotný zdravotnícky pracovník, aktívne v tejto oblasti pracujeme aj s kolegami z WHO,“ zhrnul konkrétne kroky v tejto oblasti Adam Vojtěch.

„Nedostatok zdravotníckych profesií je vo všetkých krajinách, nielen v krajinách V4, preto je potrebná stratégia aj v tejto oblasti a spoločné stretnutia krajín V4 a vymieňanie si skúseností sú preto nesmierne potrebné. Musíme hľadať spôsoby, ako motivovať lekárskych i nelekárskych pracovníkov, ako zvyšovať prestíž predovšetkým povolania zdravotných sestier a rozširovať ich kompetencie,“ zhodnotila Alena Šteflová, námestníčka z českého ministerstva zdravotníctva.

„Motivačné štipendiá či rezidenti, to sú niektoré z krokov, ktoré v Maďarsku robíme pre to, aby sa počet lekárov navyšoval. Napríklad rezidenti okrem základnej mzdy dostávajú štipendium, pracujeme na viacerých systematických krokoch, tak ako ostatné krajiny aj u nás je nedostatok lekárov vo viacerých špecializáciách,“ povedala Ildikó Horváth, ministerka zdravotníctva z Maďarska.

„Na zlepšení personálnej situácie v zdravotníctve v našej krajine pracujeme v posledných rokoch veľmi intenzívne. Zvyšujeme počet študentov medicíny, prijímame ich o 20 percent viac ako v minulosti, snažíme sa otvárať nové výučbové pracoviská tak pre lekárov ako aj pre sestry, na naše školy prijímame aj množstvo študentov zo zahraničia. Jedným dychom však musím skonštatovať, že tak ako aj iné krajiny, tak aj my máme množstvo lekárov v dôchodkovom veku, ktorí však stále pracujú v praxi,“ priblížil Maciej Milkowski z poľského ministerstva zdravotníctva.

Lieková politika

Ministerstvo zdravotníctva postupnými krokmi robí všetko pre to, aby pacienti na Slovensku mali dostupnú modernú inovatívnu liečbu a ruka v ruke nastavuje systém tak, aby nebol zneužívaný zo strany farmaceutického priemyslu.

Rezort od roku 2017 uviedol niekoľko opatrení, ktoré zabraňujú neželanému reexportu liekov, čím sa eliminoval neželaný nástroj, ktorými špekulanti vyvážali lieky preč zo Slovenska. Pacienti tak majú dostupnú liečbu a jeden z efektívnych krokov v tejto oblasti, ktorý ministerstvo uviedlo v roku 2017, je napríklad emergentný systém. „Ten zaručuje, že v prípade, ak kategorizovaný liek, ktorý má pacient predpísaný, nie je práve dostupný v lekárni, tak lekáreň je povinná prevziať tento kategorizovaný liek objednaný použitím emergentného systému do 48 hodín od objednania,“ opisuje šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Národná rada SR zároveň v októbri tohto roku schválila legislatívnu zmenu z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá od nového roku uvádza na trh ďalšie pravidlá, ktoré zefektívňujú podmienky, eliminujú špekulantov a pacientom zdostupňujú liečbu.

Od 1.januára 2020 bude platiť:

  • vývoz kategorizovaného lieku sa povoľuje iba výrobcovi lieku,

  • bude zakázaný vývoz kategorizovaného lieku tým výrobcom, ktorý realizujú len „dielčie“ výrobné operácie (napr. balenie liekov),

  • predaj lieku medzi lekárňami bude povolený najviac v množstve 5 balení,

  • lekárne nebudú môcť skladovať kategorizované lieky mimo lekárne.

Česká republika taktiež čelí v súčasnosti problematike reexportu liekov a inšpirovala sa legislatívnymi úpravami, ktoré sme na Slovensku prijali pred dvoma rokmi, čím sme eliminovali reexport a pacientom tak sprístupnili liečbu.

„Citlivá problematika je dostupnosť liečiv, preto spolupráca aj v rámci krajín V4, je kľúčová a veľmi dôležitá. Pracujeme na množstve legislatívnych návrhoch, aby sme predchádzali výpadkom liekov a mali účinné nástroje a mechanizmy. Takisto pracujeme na krokoch, aby pacienti v Česku mali prístupnú inovatívnu liečbu. Plánujeme aj nové pravidlá v rámci reexportu liečiv, kde by bol presný zoznam liekov, ktoré sa smú vyvážať a išlo by striktne len o tie lieky, kde by bolo garantované, že pacientom v Česku nebudú chýbať. Budeme mať presné informácie, čo konkrétne sa priviezlo, teda aké lieky boli dodané na trh a vyvezené z ČR. Každý mesiac budeme tento zoznam vyhodnocovať v rámci nášho Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv,“ vysvetlil Filip Vrubel, námestník z českého ministerstva zdravotníctva.

„Pri liekovej politike je veľmi dôležité nájsť tú rovnováhu citlivosti, účinnosti lieku a finančnej nákladovosti. Jedným z nástrojov sú napríklad aj klinické štúdie. Lieková politika je veľmi komplexná problematika, preto spolupráca v rámci krajín V4 a vymieňanie si skúseností v tejto problematike je preto nesmierne dôležitá,“ povedala ministerka zdravotníctva Maďarska Ildikó Horváth.

Spolupráca WHO a V4 krajín

Významné body spolupráce V4 krajín a WHO v rokoch 2018/2019:

  • 68. Regionálny výbor WHO pre Európu, 17. - 20. september 2018, Rím

Počas pravidelného jesenného ministerského zasadnutia Regionálneho výboru WHO pre Európu v septembri 2018 v Ríme slovenské predsedníctvo V4 iniciovalo historicky prvé spoločné vystúpenie Vyšehradskej skupiny na ministerskom zasadaní WHO. Témou bola podpora a ďalšie prehodnocovanie indikátorov Spoločného monitorovacieho rámca WHO EURO k agende udržateľných rozvojových cieľov.

  • 73. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov, 24. - 28. september 2018, New York

Delegácia sa zúčastnila Zasadnutia VZ OSN na vysokej úrovni k tuberkulóze a k neprenosným ochoreniam v New Yorku. Štátny tajomník vystúpil na plenárnom zasadnutí k obom hlavným zdravotným témam. Informoval o prioritách regionálnych špecifík boja s tuberkulózou v krajinách V4. Taktiež podal správu o vytvorení kolaboratívneho centra WHO pre tuberkulózu vo Vyšných Hágoch, ktoré je zamerané na elimináciu ochorenia, monitoring a iniciatívy zapojenia a vzdelávanie marginalizovaných skupín v strednej Európe. Na okraj zasadnutia VZ OSN dňa 26.9.2018 SR organizovala pracovné stretnutie vedúcich delegácií V4 a dňa 27.9.2018 sprievodné podujatie VZ OSN s prijatím dokumentu spoločnej iniciatívy v oblasti boja s tuberkulózou, HIV a vírusovou hepatitídou a s dôrazom na marginalizované skupiny populácie, organizované v spolupráci s WHO a IOM (Medzinárodná organizácia pre migráciu).
V nadväznosti na toto podujatie bola na 69. Regionálnom výbore WHO pre Európu 2019 v Kodani SR ponúknutá možnosť zorganizovania regionálneho workshopu v oblasti tuberkulózy, HIV a vírusovej hepatitídy a ďalších zanedbávaných infekčných ochorení v roku 2020 v spolupráci s WHO.

  • Konferencia „V4 & WHO for Health: Fighting TB“, 20. - 21. február 2019, Vysoké Tatry

20. až 21. februára 2019 sa vo Vysokých Tatrách uskutočnila konferencia „V4 & WHO for Health: Fighting TB“, ktorú organizovalo Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu. Išlo o jedinečný formát konferencie, nakoľko sa tu stretli štátni tajomníci ministerstiev zdravotníctva Vyšehradskej skupiny s V4 expertami na tému tuberkulózy a cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, riaditelia WHO kancelárií krajín V4 a významní predstavitelia WHO.

  • Spoločné prehlásenie počas 69. zasadnutia Regionálneho výboru Svetovej zdravotníckej organizácie v Európe v Kodani, 16. – 19. september 2019, Kodaň

18. septembra 2019 počas 69. zasadnutia Regionálneho výboru Svetovej zdravotníckej organizácie v Európe v Kodani predniesla ČR spoločné prehlásenie V4 krajín k téme Putting countries at the centre in the WHO European Region”.
V4 krajiny v texte prehlásenia zdôraznili význam expertných poznatkov WHO a vyjadrili snahu využívať tieto poznatky v praxi vo vyššej miere. V tejto súvislosti začlenilo súčasné české predsedníctvo vo V4 perspektívu WHO do niekoľkých oblastí.

  • Stretnutie expertov V4 k 11. revízii medzinárodnej klasifikácie chorôb, 21. október 2019, Praha

Stretnutia sa zúčastnili okrem expertov V4 aj zástupcovia WHO-EURO, ktorí priamo spolupracovali na tvorbe klasifikácie a kódovacích nástrojov. V diskusii sa najviac spomínalo správne kódovanie diagnóz v úmrtných listoch, s čím majú ťažkosti všetky V4 krajiny. V prezentáciách WHO boli predstavené podstatné rozdiely medzi MKCH-10 a MKCH-11. Nová klasifikácia, ktorá je povinná od januára 2022, je viac ako zoznam diagnóz, popisuje aj príčiny infekcie podľa pôvodcu, intervencie, triedi mikroorganizmy, potvrdzuje ochorenia laboratórne, histologicky, zobrazovacími metódami. MKCH-11 katalogizuje HIV, diabetes a dopravné nehody s veľkou presnosťou. Na stretnutí vyplynula možnosť spolupráce s ČR pri programovaní registra do NZIS (národný zdravotnícky informačný systém) a kvalitného vyškoľovania kódovačov.

Stretnutie ministrov zdravotníctva V4 v Prahe Stretnutie ministrov zdravotníctva V4 v Prahe