Oznámenie výsledku vybavenia petície
Pet 1/2024



Vybavovateľ petície: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Názov petície:
Petícia proti zavedeniu chemických potratov na Slovensku „Pani ministerka nenechajte sa zneužiť progresivistickou ideológiou na presadzovanie potratov

Je kvórová:    Nie

Počet osôb podporujúcich petíciu: cca 11 000

Dátum doručenia: 09.02.2024

Dátum vybavenia: 18.03.2024

Spôsob vybavenia: § 5 ods. 6 zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov  - nevyhodnotená

Zdôvodnenie vybavenia:
Do podateľne MZ SR bolo doručené dňa 9.02.2024 podanie Asociácie za život a rodinu, o. z., Beňadická 3091/3 851 06 Bratislava (ďalej len „občianske združenie“) zo dňa 9.2.2024 s označením ako „Petícia proti zavedeniu chemických potratov na Slovensku „Pani ministerka nenechajte sa zneužiť progresivistickou ideológiou na presadzovanie potratov“, ktoré pod hlavičkou tohto občianskeho združenia podával zástupca verejnosti s jeho podpisom ako aj podávateľ za portál CitizenGo. V podaní, v záhlaví s emblémami občianskeho združenia a portálu CitizenGO bolo uvedené, že predmetnú petičnú výzvu podporilo 11 772 občanov prostredníctvom portálu CitizenGO. Prílohou podania bol USB kľúč v plastovom obale. MZ SR doručené podanie prijalo a po posúdení jeho obsahu zistilo, že podanie spolu s prílohami spĺňa podmienky petície na uplatnenie petičného práva podľa zákona o petičnom práve. V zmysle uvedeného MZ SR zaevidovalo podanie v Správe registratúry MZ SR ako petíciu, ktorá má podľa obsahu charakter žiadosti, ktorou peticionári žiadajú ministerku zdravotníctva, abysa nenechala zneužiť progresivistickou ideológiou na presadzovanie potratov.

Vzhľadom na skutočnosť, že petícia má charakter žiadosti, MZ SR bolo povinné vybaviť petíciu v zmysle § 5 ods. 6 zákona o petičnom práve a to tak, že MZ SR ako orgán verejnej moci príslušný na vybavenie petície obsahujúcej žiadosť alebo návrh posúdi jej obsah a zašle písomnú odpoveď spolu s odôvodnením zástupcovi petiocionárov v lehote do 30 pracovných dní od jej doručenia. V zmysle § 5d ods. 1 zákona o petičnom práve, ak petíciu podporí aspoň 10 000 osôb, prerokuje ju príslušný orgán verejnej moci s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky so zástupcom a petičným výborom. MZ SR posúdením podania ako aj dokladov doručených podávateľom na USB kľúči zistilo, že povinnosť v zmysle § 5d ods. 1 zákona o petičnom práve MZ SR nevyplynula a ako dôvod uvádza nasledovné zistené skutočnosti. Podľa § 4 ods. 2 zákona o petičnom práve je fyzická osoba podporujúca petíciu povinná uviesť v petícii alebo v podpisovom hárku čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu a svoj podpis. Podľa ods. 3 citovaného ustanovenia je však možné petíciu podporiť aj v elektronickej podobe, pričom na účely potvrdenia podpory elektronickej petície, osoba podporujúca petíciu v zmysle § 4 ods. 2 písm. a) zákona o petičnom práve uvedie namiesto svojho podpisu adresu svojej elektronickej pošty. Podľa dokumentu, ktorý bol v priloženom USB kľúči, označený ako „Signers of petition “Pani ministerka, nenechajte sa zneužiť progresivistickou ideológiou na presadzovanie potratov” in CitizenGO /08-02-2024 22.02”, podporilo petičnú výzvu 11 772 občanov prostredníctvom portálu CitizenGO. Identifikačné údaje o týchto osobách stiahnuté z portálu CitizenGO však boli prezentované len ako „Meno, Priezvisko, Štát, Signed”, pričom u žiadnej z osôb podporujúcich predmetnú petíciu nie je uvedená adresa ich pobytu. Tým žiadna z týchto osôb nesplnila povinnosť podľa § 4 ods. 2 zákona o petičnom práve a ich podpora v tejto veci preto nemôže byť akceptovaná. Z doručenej petície vyplýva, že povinnosť podľa vyššie uvedeného ustanovenia zákona o petičnom práve splnili iba zástupca Aliancie za život a rodinu, o.z., nakoľko k svojmu menu a priezvisku ako zástupcovi verejnosti doplnil svoj vlastnoručný podpis a adresu svojho bydliska. Nakoľko v zmysle § 1 ods. 1 zákona o petičnom práve má každý právo sám alebo s inými obracať sa vo veciach verejného záujmu alebo iného spoločného záujmu so žiadosťami, návrhmi a sťažnosťami (ďalej len petícia”) na orgány verejnej moci, doručená petícia bola posúdená ako petícia podľa zákona o petičnom práve, ktorú podáva zástupca verejnosti sám, bez formálnej podpory iných osôb. Na základe vyššie uvedených skutočností MZ SR nerealizovalo prerokovanie doručenej petície  v zmysle § 5d ods. 1 zákona o petičnom práve.

MZ SR v zmysle § 5 ods. 6 zákona o petičnom práve predložilo podávateľovi petície nasledovnú odpoveď, ktorá je medicínsko odborným stanoviskom MZ SR k problematike potratovej tabletky vypracovaným v spolupráci s hlavným odborníkom MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo.

Ak je v krajine táto možnosť zákonom umožnená je povinnosťou zdravotníckych pracovníkov zabezpečiť jej čo najšetrnejšie vykonanie v súlade s lekárskymi poznatkami súčasnosti. Potratová tabletka je desaťročia k dispozícii ženám vo vyspelých krajinách, kde jej zavedenie ukázalo prednosti pred klasickými chirurgickými metódami.

Umelé prerušenie/ukončenie tehotnosti (ďalej len „UPT“ alebo „interrupcia“) je vždy veľkým zásahom do organizmu ženy po fyzickej aj po psychickej stránke. Úlohou lekára je jednak dôkladné, neodsudzujúce a zrozumiteľné informovanie ženy o všetkých iných možnostiach riešenia neželanej tehotnosti a v prípade rozhodnutia sa ženy pre UPT adekvátne informovanie ženy o jednotlivých formách vykonania UPT (medikamentózne alebo chirurgicky).

Výber konkrétnej metódy na základe rozhodnutia ženy - žiadateľky o UPT posudzuje a schvaľuje lekár. K danému rozhodnutiu žena pristupuje až po dôkladnom oboznámení sa a zvážení všetkých ostatných možností riešenia neželanej tehotnosti.

Vypracovaný štandardný diagnostický a terapeutický postup (ďalej len „ŠDTP“) je adaptáciou medzinárodných a národných postupov ako aj aktuálnych publikácií ohľadom medikamentózneho vedenia ukončenia tehotnosti na žiadosť ženy (1-4). Účelom ŠDTP je stanoviť jednotný postup pri medikamentóznom vedení UPT, ktorého cieľom sú:

  1. bezpečné vykonanie UPT medikamentóznou cestou do 49. dňa amenorrhoe (t.j. 7+0 gestačného týždňa),
  2. zamedzenie zneužívania medikamentov používaných pri medikamentóznom UPT,
  3. zníženie negatívnych dopadov UPT na ženu – po fyzickej aj psychickej stránke.

Kompetencie
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti žene žiadajúcej UPT sa vykonáva na:

  1. gynekologicko-pôrodníckej ambulancii (ambulancia gynekológa-pôrodníka primárneho kontaktu) – diagnostikovanie a datácia tehotnosti, informovanie o možnostiach riešenia neželaného tehotenstva a odporučenie ženy rozhodnutej pre UPT na pracovisko vykonávajúce túto službu
  2. gynekologicko-pôrodníckom oddelení (ambulantná /lôžková časť) - diagnostikovanie a datácia tehotnosti, informovanie o možnostiach riešenia neželaného tehotenstva a vykovanie UPT (medikamentózne, chirurgicky) (ďalej len „akreditované pracovisko“)
  3. zdravotnícke zariadenie poskytujúce jednodňovú zdravotnú starostlivosť v odbore gynekológia - pôrodníctvo - diagnostikovanie a datácia tehotnosti, informovanie o možnostiach riešenia neželaného tehotenstva a vykonanie UPT (medikamentózne, chirurgicky) (ďalej len „akreditované pracovisko“)

Kompetentní zdravotnícki pracovníci sú:

  1. Lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo (ďalej len „gynekológ a pôrodník“)
  2. Sestra pracujúca v gynekologicko-pôrodníckom zariadení/ambulancii
  3. Pôrodná asistentka
  4. Psychológ

Definície

  • Umelé prerušenie/ukončenie tehotenstva/interrupcia (UPT):  ukončenie tehotnosti na žiadosť pacientky do 12+0 gestačného týždňa (g.t.) podľa aktuálne platnej legislatívy (zákon č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva)
  • Medikamentózne UPT: vykonanie UPT pomocou medikamentov (farmakologicky)
  • Chirurgické UPT: vykonanie UPT chirurgickým prístupom s nutnosťou celkovej anestézie
  • Akreditované pracovisko k vykonávaniu UPT: je zdravotnícke zariadenie vykonávajúce konzultácie pred UPT ako aj samotný výkon UPT (medikamentózne aj chirurgicky), pričom ide o gynekologicko-pôrodnícke pracoviská (ambulantná/lôžková časť) a zariadenia poskytujúce jednodňovú zdravotnú starostlivosť v odbore gynekológia – pôrodníctvo. Tieto pracoviská by mali byť dostupné  v priebehu bežnej pracovnej doby a ich zoznam by mal byť voľne dostupný.

Medikamentózne ukončenie tehotnosti
Medikamentózne ukončenie tehotnosti je plnohodnotným variantom k chirurgickému ukončeniu tehotnosti (4,5).

Na základe aktuálne dostupných svetových publikácií je medikamentózna forma UPT  šetrnejšia k organizmu ženy (absentuje dilatácia a sondáž cervikálneho kanála, eliminuje sa riziko perforácie maternice ako aj infekcie a z toho vyplývajúcich komplikácií do ďalšieho života ženy). Odpadá riziko z nežiaducich účinkov/reakcií anestézie, traumatizácie v dôsledku nutnosti hospitalizácie a predoperačných vyšetrení, ktoré musí žena absolvovať (interné a anesteziologické), pri ktorých sa môže stretnúť s negatívnym a odsudzujúcim postojom. Medikamentózna forma UPT má aj výrazne menší negatívny vplyv na psychické zdravie ženy ako aj na následný život a reprodukčné plány ženy. V ďalšom texte sú odpovede na všetko, čo je v petícii uvedené.

Podmienky použitia
Prípravky na medikamentózne vedenie UPT môžu byť vydané na základe lekárskeho predpisu predpísaného lekárom – gynekológom-pôrodníkom, ktorý je poskytovateľ zdravotníckych služieb v akreditovanom zdravotníckom zariadení (viď. vyššie časť „kompetencie“ a „definície“).

Prípravky môžu byť vydané zdravotníckemu zariadeniu na základe vystavenia žiadanky. Prípravky sú podávané žene priamo v zdravotníckom zariadení (žena užije dané prípravky pod dohľadom lekára) po dôkladnom naštudovaní a podpise informovaného súhlasu k medikamentóznemu UPT.

Evidencia
Ženy žiadajúce o UPT sú v akreditovanom zdravotníckom zariadení presne evidované, dôkladne informované o všetkých možnostiach riešenia neželanej tehotnosti, je u nich vhodnou dotazníkovou formou zisťovaná príčina žiadosti o UPT a na podklade odpovedí v dotazníku ponúknutá možnosť pomoci s cieľom zachovania tehotnosti.

Liečebné prípravky a dávkovanie
Na medikamentózne UPT sa používa kombinácia dvoch účinných látok: mifepriston a misoprostol. Táto kombinácia liečiv sa podľa aktuálne dostupných štúdií (Cochrane databázy) považuje za najúčinnejšiu. Vo svete je dostupných viacero preparátov s obsahom daných liečiv v rôznej dávke. Podanie daných liečiv (dávka, forma, odstup v podaní) sa riadi presne podľa gestačného týždňa, podľa preparátu – jeho dávky a formy podania – perorálne, sublinguálne alebo vaginálne a podľa aktuálne platného SPC konkrétneho preparátu (4,5).

Medikamentózna metóda ukončenia tehotnosti je vhodná pre väčšinu žien. Vzhľadom na podanie prostaglandínového prípravku je nevyhnutné rešpektovať platné kontraindikácie podania:

  • Známa alergia na prostaglandíny
  • Silná astma nekontrolovaná liečbou
  • Dedičná porfýria
  • Chronická porucha funkcie nadobličiek
  • Hypersenzitivita na liečivo alebo ktorúkoľvek pomocnú látku

Spôsob podania
Medikamentózne UPT je možné iba u jednoznačne potvrdenej intrauterinnej vitálnej tehotnosti (stanovením ľudského choriového gonádotropínu (hCG) v sére a ultrazvukovým vyšetrením) a dôkladnou datáciou tehotnosti.

Samotný výkon má 3 fázy:

  1. V akreditovanom zdravotníckom zariadení je podaný liečebný prípravok s obsahom účinnej látky mifepriston. Následne žena zostáva minimálne 1 hodinu v blízkosti zdravotníckeho zariadenia z dôvodu možného výskytu nežiadúcich účinkov.
  2. S odstupom 36 – 48 hodín (resp. podľa aktuálne platného SPC používaného preparátu) je následne v rovnakom zdravotníckom zariadení podaný liečebný prípravok s obsahom účinnej látky misoprostol. Následne žena opäť zostáva minimálne 1 hodinu v blízkosti zdravotníckeho zariadenia z dôvodu možného výskytu nežiadúcich účinkov alebo možnosti rýchleho vypudenia obsahu maternice.
  3. Pacientka je informovaná o možnom riziku pokračovania tehotnosti, nevyhnutný je podpísaný informovaný súhlas pred zahájením medikamentózneho UPT. S odstupom 14 – 21 dní od podania preparátu s obsahom účinnej látky mifepriston je odporučené kontrolné vyšetrenie pre vylúčenie pokračovania tehotnosti (negatívny nízko senzitívny močový hCG test a/alebo ultrazvukové vyšetrenie, event. je možné sledovať pokles koncentrácie hCG v sére).

Súčasťou protokolov je podávanie analgetík. Všetkým ženám by mala byť ponúknutá analgetická liečba už v prvej fáze výkonu. Najčastejšie odporučenou skupinou analgetík sú nesteroidné antiflogistiká. V prípade RhD negatívnych žien, je dôležité podanie anti-D globulínu podľa odporučeného postupu.

Zlyhanie metódy
Za zlyhanie metódy sa považuje „pokračovanie tehotnosti“, ktoré je zriedkavé (1 – 3 % prípadov). V prípade pokračovania tehotnosti je možné podľa aktuálnej dĺžky tehotnosti a priania ženy postupovať nasledovne:

  1. opakovanie farmakologickej metódy UPT,
  2. chirurgická metóda UPT,
  3. v prípade rozhodnutia ženy v tehotenstve pokračovať je potrebné podrobne ženu informovať o možnom riziku abnormálneho vývoja plodu, potrebný je informovaný súhlas ženy a odporučené je dôkladné prenatálne sledovanie (vrátane prenatálnej diagnostiky a podrobného morfologické ultrazvukové vyšetrenie plodu).


Prevencia UPT

Jedinou prevenciou UPT je prevencia neželaných tehotenstiev, ktorá je dosiahnuteľná adekvátnou informovanosťou žien, správnou a veku primeranou sexuálnou výchovou a zabezpečením vhodnej a spoľahlivej kontraceptívnej metódy.

Odoslaním listu, ktorým MZ SR oznámilo výsledok vybavenia petície označenej ako „Petícia proti zavedeniu chemických potratov na Slovensku „Pani ministerka nenechajte sa zneužiť progresivistickou ideológiou na presadzovanie potratov“,  považuje MZ SR petíciu za vybavenú v súlade s § 5 ods. 6 zákona o petičnom práve.

​​