Krízový manažment
Ide o súhrn činností vecne príslušných inštitúcií určených na analýzu bezpečnostných rizík a ohrození, na monitorovanie rizikových činiteľov, na prevenciu vzniku krízových situácií a na plánovanie, organizovanie, uskutočňovanie a kontrolu činností určených na vytváranie podmienok na riešenie a na samotné riešenie krízových situácií.
Krízový manažment je interdisciplinárnym vedným odborom, ktorý sa zaoberá riadením ako cieľavedomou činnosťou ľudí a jeho poslaním je vytvoriť metodológiu riadenia s dôrazom na dosiahnutie efektívnosti tejto činnosti vo vzťahu k vytýčenému cieľu,
t. j. ochrane ľudského spoločenstva a materiálových hodnôt pred účinkami kríz a počas ich prekonávania. Zároveň je to druh činnosti alebo sústava aktivít, ktorými manažéri dosahujú uvedený cieľ. Má koordinačný charakter, zjednocuje a usmerňuje ľudí, ktorí plnia manažérske funkcie v špecifickom prostredí odlišnom od bežného administratívno-správneho a výrobného prostredia. Je to umenie vedieť riešiť konkrétne krízové javy a voliť zodpovedajúce prístupy v konkrétnych podmienkach a prostredí.
Termín krízový manažment je potrebné definovať z troch základných pohľadov:
-
a) z funkčného pohľadu je to špecifická činnosť manažmentu riadiaceho subjektu alebo riadenej sústavy zameraná na riešenie vzniknutej krízovej situácie s použitím špecifických princípov, metód a postupov s cieľom prekonať jej negatívne následky a obnoviť fungovanie daného systému;
-
b) z inštitucionálneho pohľadu je to sústava inštitúcií (pracovníkov) zaoberajúcich sa analýzou možnosti vzniku kríz v danom systéme, ich príčin a možných následkov a hľadaním opatrení a nástrojov na prevenciu a na eliminovanie negatívnych dôsledkov v prípade ich vzniku;
-
c) z teoretického pohľadu je to logicky usporiadaný súbor poznatkov o možných rizikách, ich príčinách a dôsledkoch na úrovni zaistenia bezpečnosti štátu, spoločnosti ako celku, hospodárskej činnosti a majetku, o princípoch, možných metódach a opatreniach na ich riešenie.
Krízový manažment zdravotníctva Slovenskej republiky
Zdravotníctvo Slovenskej republiky tvorí významný podsystém bezpečnostného systému štátu, pretože každá krízová situácia nesie v sebe potenciál zachraňovania ľudských životov a zdravia prostredníctvom poskytnutia neodkladnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Bez organizovanej prípravy zdravotníctva na činnosť v krízových situáciách nie je šanca zvládnuť extrémne nároky na fungovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti hromadne postihnutým osobám následkami krízovej udalosti.
Krízový manažment zdravotníctva SR tvorí:
- odbor krízového manažmentu MZ SR;
- samostatné odbory krízového riadenia krajov;
- útvary krízového riadenia zdravotníckych zariadení – subjekty hospodárskej mobilizácie.
Odbor krízového riadenia
V zmysle platnej a účinnej organizačnej štruktúry Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je vedenie odboru krízového riadenia (ďalej len „odbor“) zabezpečené prostredníctvom riaditeľa. Riaditeľ odboru je podriadený ministerke/ministrovi zdravotníctva Slovenskej republiky.
Riaditeľ odboru je Ing. Peter Petrovič, ktorý plní aj funkciu tajomníka Pandemickej komisie vlády Slovenskej republiky a tajomníka Krízového štábu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.